Koordinacije između različitih razina vlasti u prevenciji i borbi protiv korupcije

Sarajevo,


08.12.2017.

Uoči Svjetskog dana borbe protiv korupcije koji se obilježava 09. prosinca, Dom naroda Parlamenta Federacije BiH u suradnji s Misijom OESS-a u BiH organizirao je konferenciju na temu „Koordinacije između različitih razina vlasti u prevenciji i borbi protiv korupcije“. Uz organizatore, okupila je i predstavnike državnih i federalnih tijela koja se bave prevencijom i borbom protiv korupcije kao i predstavnike Skupština županija/ kantona u Federaciji BiH zajedno s Povjerenstvima za borbu protiv korupcije pri županijskim zakonodavnim tijelima.

Na početku Konferencije okupljene je pozdravila Lidija Bradara, predsjedateljica Doma naroda Parlamanta Federacije BiH. Istaknula je kako je korupcija rak rana i bh društva s kojom se moguće boriti samo zajedničkim angažiranjem svih razina vlasti, medija i civilnog društva. Predsjedateljica Bradara izrazila je opredjeljenost zakonodavne vlasti za donošenje provodivih zakonskih rješenja za borbu protiv korupcije. Da ni puno razvijenije europske zemlje nisu imune na korupciju potvrdio je Fermin Cordoba, direktor Odjel za ljudsku domenziju Misije OESS-a koji se također obratio sudionicima Konferencije. Cordoba je govorio je o negativnim učincima korupcije za društvo koji se ogledaju u smanjenju punjenja proračuna, nezadovoljstvu i nepovjerenju građana u institucije ali i pozitivnim za one koji su se odlučili boriti protiv ove pošasti.

O važnosti koordinacije u prevenciji i borbi protiv korupcije govorio je Hasim Šabotić, direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije dok je o provedbi strategije za borbu protiv korupcije Vlade Federacije BiH izlagao Sead Lisak, predsjednik Antikorupcijskog tima Vlade Federacije BiH. Lisak je uz ostalo, naglasio kako je korupcija stara koliko i društvo te da nema sitne korupcije, samo manje ili veće prilike, kao i da se uz pojam korupcije neminovne veže i organizirani kriminal. Temu primjene Zakona o zaštiti prijavitelja korupcije na razini BiH obradio je Mevludin Džindo, pomoćnik direktora Agencije za prevenciju i koordinaciju borbe protiv korupcije. Pri tom je naglasio kako je spomenuto zakonsko rješenje kao dobro prepoznato u mnogim državama svijeta te će sasvim sigurno pomoći i Federaciji BiH u kojoj je u tijeku izrada zakonskog propisa koji će zaštiti prijavitelje korupcije te spriječiti zlouporabu. Iskustva u borbi protiv korupcije prenijeli su i predstavnici županija/kantona u Federaciji BiH.

Konferencija je završila usvajanjem zaključaka čijom bi se provedbom trebali jačati postojeći institucionalni kapaciteti za borbu protiv korupcije kao i koordinacija između institucija sustava, medija i civilnog društva, uspostaviti mehanizmi kontrole provedbe mjera i aktivnosti ali i jačati svijest stanovništva o važnosti borbe protiv korupcije.