Parlamentarne komisije za ravnopravnost spolova o roditeljskim, i pravima porodilja u Federaciji BiH

Sarajevo,


21.06.2016.

 

Na sjednici parlamentarnih komisija za ravnopravnost spolova, održanoj jučer u saradnji sa Institucijom ombudsmena za ljudska prava BiH, Klubom parlamentarki Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike, Gender centrom Vlade FBiH i organizacijom „Žene ženama“, ponovo je ukazano na mnoštvo problema u ostvarivanju porodiljnog/roditeljskog prava (razlike u visini porodiljne naknade, obimu prava u zavisnosti od statusa majke, diskriminaciju žena i muškaraca pri ostvarivanju prava na porodiljsko odsustvo...).

I dalje se kao najveći problem navodi nedostatak sredstava u budžetima za naknade porodiljama i, u tom smislu, rečeno je da bi novac trebao biti osiguran preraspodjelom, odnosno korištenjem novih izvora finansiranja, te da je neophodna bolja komunikacija na relaciji kantoni - Federacija, kao i usklađivanje postojećih zakona iz date oblasti.

 

Na sjednici je ponovo ukazano na problem odlaska mladih iz zemlje i na konstatni pad nataliteta. Prema nekim podacima, 17 posto mladih bračnih parova ima problem sa reprodukcijom, istaknuto je. Postojeća situacija u ostvarivanju porodiljnih i roditeljskih prava dodatno pogoršava situaciju, a porodilje nisu socijalna kategorija, rečeno je na jučerašnjoj sjednici i zaključeno da bi nakon višegodišnjeg haosa ovu oblast konačno trebalo dovesti u red i osigurati jednaka prava za sve porodilje/roditelje.

3

Jasna Duraković, predsjednica Komisije za jednakopravnost spolova Predstavničkog doma PFBiH rekla je da bi, s ciljem osvještavanja novih generacija, u obrazovni sistem trebalo „ugraditi“ gender perspektivu, odnosno ljudska prava. Naglasila je i to da Komisija neće odustati od nastojanja da uredi postojeću situaciju i da će zaključci, preporuke i mišljenja iznesena na Tematskoj sjednici, biti upućeni u Predstavnički dom na usvajanje u julu. Osim toga, Komisija će aktivno učestvovati u svim fazama izrade nove zakonske regulative, koja bi trebala konačno osigurati jednak pristup u ostvarenju statusa i prava porodilja/roditelja.

Nacrt zakona o zaštiti porodica s djecom u FBiH trebao bi se naći u parlamentarnoj proceduri ove jeseni.

Podršku organizaciji sjednice dali su Misija OSCE-a u BiH i USAID-ov Projekat jačanja institucija vlasti i procesa u BiH.