Venecijanska komisija pružit će potporu u reformi Ustava FBiH

Sarajevo,


18.11.2013.

Sastanak s izaslanstvom Venecijanske komisije koje su činili dopredsjednik Kaarl Heikki Tuori i članica Sarah Cleveland, te Mary Ann Hennesey, šefica Ureda Vijeća Europe u BiH, održan je 18. studenoga 2013. godine u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine. Sastanku su uime Doma naroda nazočili predsjedatelj Radoje Vidović, tajnik Izmir Hadžiavdić, te Zoran Jovanović i Aldin Avdić, predsjednik i tajnik Povjerenstva za ustavna pitanja, dok su iz Zastupničkoga doma nazočili predsjedatelj Fehim Škaljić, v.d. tajnica Danijela Čegar i tajnik Ustavnoga povjerenstva Sead Dizdarević.

Tuori se obratio nazočnima podsjećajući na izvješće Venecijanske komisije o ustavnom ustrojstvu Bosne i Hercegovine iz 2005. godine, kojim je ukazano na potrebu sveobuhvatne ustavne reforme na razini države i entiteta, a osobito na nekoliko specifičnih pitanja u Federaciji koja bi trebalo rješavati kao što je jačanje građanskog načela, racionalizacija administracije, odnosi između entiteta i kantona, održivost strukture dvostruke izvršne vlasti u vidu predsjednika i premijera itd.
Izražavajući zadovoljstvo započinjanjem procesa ustavnih promjena u Federaciji BiH, Tuori je istaknuo spremnost Venecijanske komisije za sudjelovanje u tom procesu, zatraživši od rukovodstva Parlamenta FBiH da pojasne u kojoj bi fazi njihova pomoć bila najpotrebnija.

Predsjedatelj Radoje Vidović podsjetio je na brojne izmjene federalnoga Ustava tijekom posljednjih 19 godina, kao i posljedice odluka za njegovu izmjenu, donesenih 2002. godine od tadašnjeg visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH Wolfganga Petricha. Naglašavajući potrebu reforme Ustava FBiH, Vidović je istaknuo kako se sadašnje ustavno rješenje pokazalo neučinkovito, te ne jamči prava i jednakopravnost konstitutivnih naroda: „Sve ovo je dovelo Federaciju u permanentnu krizu, koja se još od 2002. godine neprestano pogoršavala kulminirajući tijekom posljednjih nekoliko godina.“

Vidović je pojasnio i buduće procedure za reformu Ustava u Federaciji, ističući kako će to biti dug i mukotrpan put, te je na koncu izrazio nadu kako će se Venecijanska komisija uključiti u proces ustavnih reformi, te svojim znanjem, iskustvom i značajem biti od velike pomoći u sudjelovanju u fazi između nacrta i prijedloga.

Na moguće probleme u ovome procesu, kao i već poduzete aktivnosti ukazali su Zoran Jovanović uime Povjerenstva za ustavna pitanja, i tajnik Doma naroda Izmir Hadžiavdić koji je retrospektivnim prikazom promjena Ustava od 1997. godine do danas predočio i moguće opasnosti s kojim bi se Federacija mogla suočiti ukoliko bi se pristupilo radikalnijim ustavnim promjenama. Osvrćući se na filozofiju prava, rekao je kako svaka generacija ima pravo uređivati svoje uvjete života, a to pravo ima i današnja generacija, te kako temelj za izmjenu Ustava treba proizilaziti iz volje građana Federacije BiH.