Predsjedateljica Bradara na konferenciji „Načela uspostave učinkovitog koordinacijskog mehanizma u procesu integracija u EU“
Sarajevo,
24.03.2015.
U organizaciji Vanjskopolitičke inicijative BiH (VPI BiH) u ponedjeljak 23. ožujka 2015. godine održana je u Sarajevu konferencija pod nazivom Načela uspostave učinkovitog koordinacijskog mehanizma u procesu integracija u Europsku uniju za Federaciju Bosne i Hercegovine.
Predsjedateljica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Lidija Bradara nazočila je ovoj konferenciji, te je aktivno sudjelovala kao voditeljica panela u radnom dijelu.
Nakon što su konferenciju otvorili predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara i britanski veleposlanik u BiH NJ.E. Edward Ferguson, član VPI BH Radne skupine za EU integracije predstavio je dokument o načelima mehanizama koordinacije u procesu integracija u EU za Federaciju BiH. Cilj je ove publikacije na jednostavan i slikovit način objasniti potrebu uspostave okomite i vodoravne institucionalne koordinacije i kolaboracije različitih razina vlasti, kako bi se osigurao jedinstven proces odlučivanja u području europskih integracija, odnosno kako bi BiH u Bruxellesu progovorila jedinstvenim i usuglašenim glasom. Mehanizmi koordinacije u BiH podrazumijevaju koordinaciju između BiH, entiteta i Brčko Distrikta. Učinkovit mehanizam koordinacije važan je preduvjet napretka BiH na europskom putu, naglasio je Zoran – Matija Kulundžić, direktor Vanjskopolitičke inicijative BiH.
U drugom dijelu konferencije otvorena je panel diskusija o ovoj temi i iskustvima iz regije i lekcijama za Federaciju BiH, koju su vodili predsjedatelji oba doma Parlamenta Federacije BiH Lidija Bradara i Edin Mušić kao i dopredsjedatelj Zastupničkoga doma Saša Mitrović, potom Milena Lazarević, viša programska menadžerica Centra za europske politike Republike Srbije, i Mirna Vlašić Feketija, savjetnica ministrice vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.
Govoreći o temi uspostave učinkovitog koordinacijskog mehanizma u FBiH, predsjedateljica Doma naroda Parlamenta FBiH Lidija Bradara kao prvi korak naglasila je važnost uspostave institucija vlasti u FBiH, odnosno preuzimanja odgovornosti izabranih političkih stranaka. Ukazala je i na niz problema koji prate proces uspostave koordinacijskog mehanizma, od nepostojanja koordinacije na razini BiH do stalnih pokušaja isključivanja kantona iz ovoga procesa.
„Smatram da su u procesu koordinacije sve razine vlasti podjednako važne. Odnosi se to i na kantone. Primjerice, obrazovanje je u isključivoj mjerodavnosti kantona. Iako je složena država, u BiH je moguće uspostaviti mehanizam koordinacije. Važno je senzibilizirati javnost i objasniti da je to naša obveza te da ne uspostavljamo nikakva nova tijela već angažiramo već postojeća“, istaknula je predsjedateljica Doma naroda Parlamenta FBiH Lidija Bradara.