Treća tematska sjednica „O zaštiti žrtava nasilja u porodici“
Sarajevo,
04.12.2024.
Sjednica je počela minutom šutnje za sve žrtve femicida, kojih je prema informacijama iz medija - budući da ne postoji zvanična evidencija - u posljednjoj godini - 20.
Informativna i kvalitetna diskusija eksperata iz različitih oblasti istakla je brojne slabosti sistema u postupanju sa žrtvama nasilja kao i sa nasilnicima; o potkapacitiranosti, odnosno nesposobnosti. zaposlenih u sistemu u smislu tretiranja problema nasiilja u porodici u svim njegovim fazama; činjenici da kao društvo i dalje njegujemo kulturu nasilja bez prevelike svijesti o posljedicama takvog postupanja; o blagoj kaznenoj politici; lošoj primjeni - ne tako loših zakona - u praksi; o neprepoznavanju važnosti mentalnog zdravlja cjelokupnog društva u ovom kotekstu; o značaju prevencije nasilja jer zaštita od nasilja je javni interes; o zreloj potrebi za politički i strukovni reset, kao i reset društvene svijesti, jer se, nažalost, čini da smo protiv nasilja i vezanih društvenih anomalija i problema, i dalje, uglavnom, samo deklarativno.
Zamjenica predsjednice Komisije za jednakopravnost spolova Doma naroda, Marina Mujkanović, istakla je neophodnost uključivanja kompletnog društva u rješavanje problema nasilja u porodici te o potrebi za uspostavom sistema za ekonomsko jačanje žrtava nasilja.
Ambasador Misije OSCEa u BiH Brian Aggeler pozdravio je podršku zakonodavaca preporukama i smjernicama proisteklim iz prethodne dvije tematske sjednice i naglasio da će Misija i dalje podržavati sve bh. instutucije u rješavanju ovog problema.
- Možemo donijeti najsavršenije zakone ali ako u glavama neke stvari ne promijenimo ništa značajnije nećemo promijeniti – naglasio je Miroslav Jurešić, pomoćnik ministra rada i socijalne politike FBiH.
Jučerašnja, kao i prethodne dvije tematske sjednice parlamentarnih komisija Palamenta Federacije BiH, održane su uz podršku Misije OSCEa u BiH.