Djelotvorne, srazmjerne i odvraćajuće kazne za počinioce rodno zasnovanog i nasilja u porodici

Sarajevo,


18.09.2024.

U praksi bh. sudova kazne za počinioce rodno zasnovanog i nasilja u porodici su dominantno uslovne (oko 77 posto), u sedam posto slučajeva nasilniku je presuđena zatvorska, a u četiri posto – novčana kazna, istakao je sudija i predsjednik Općinskog suda Tuzla, Muhamed Tulumović na 2. zajedničkoj tematskoj sjednici u organizaciji komisija za jednakopravnost spolova oba Doma PFBiH, Komisijom za sigurnost Predstavničkog doma i Komisijom za ljudska prava i slobode Doma naroda uz podršku Misije OSCE-a u BiH koja je održana jučer u Sarajevu.

Tulumović je predstavio podatke sa 17 sudova, 425 predmeta, i podsjetio prisutne da bi kazne za počinioce rodno zasnovanog i nasilja u porodici trebale bi biti djelotvorne, srazmjerne i odvraćajuće te naglasio da su žene (75 do 80 posto) pasivni subjekat nasilja. Kazao je i to da bi kazne trebale biti srazmjerne težini djela, uz izuzetno izbjegavanje propisanog minimuma kao i to da bi se trebalo ozbiljnije baviti procjenom rizika od momenta prijave nasilja jer, kako je istakao, postseparacioni femicid je zločin koji se najlakše može predvidjeti.

Budući da je tema sesije bila „Odgovor pravosudnog sektora na nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje“ učešće su uzeli i predstavnici policijskog sektora kao i relevantni gosti i, u nekoliko navrata, konstatovano je da je politika krivično pravnog sankcionisanja loša, „kažnjavanje“ propisanim minimumom - apsurdno - u zaštiti života i tijela, prag tolerancije nasilja na osnovu donesenih presuda je izuzetno visok i takvo postupanje ne predstavlja kaznu za počinioce nasilja nego upozorenje.

Aida Obuća, predsjednica Komisije za jednakopravnost spolova Doma naroda, istakla je važnost ove saradnje u namjeri ukazivanja na ključne probleme i jačanju zakonodavnog okvira.

- Bit ćemo u prilici da razgovaramo o otklanjanju najslabijih tačaka u sistemu i unaprijedimo zaštitu i sigurnost najosjetljivijih grupa u društvu – kazala je Miomirka Mila Melank, predsjednica Komisije za ljudska prava i slobode Doma naroda Parlamenta FBiH.

Ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH, nakon zajedničke sjednice rekao je da je uloga policijskog i pravosudnog sektora ključna unutar širih društvenih odgovora na ovaj problem.

- Okupljajući ključne donosioce odluka sa ciljem razumijevanja suštinskih odgovornosti i stvarnih, praktičnih izazova sa kojima se na terenu susreće policijski i pravosudni sektor, Parlament FBiH preduzima jedan od ključnih koraka ka daljoj provedbi međunarodnih obaveza – zaključio je Aggeler.